כל מה שכדאי לדעת על משטחי בטיחות בגנים ציבוריים

מאת דרור עוזרי, מנכ"ל דשא עוז

כולנו היינו ילדים וכולנו אהבנו לבלות שעות במגרשי משחקים, לטפס על מתקנים, להסתובב על קרוסלות ולהתנדנד בנדנדות – וכולנו זוכרים את החול המלוכלך שלתוכו היינו צוללים בזמן התרסקות שלאחר נפילה לא מוצלחת. כבר מספר עשורים שבחלק מהגנים הציבוריים שולבו משטחי בטיחות מגומי שבולמים את הנפילה ביעילות רבה יותר, אך הנפילות עדיין מהוות חוויה בלתי נעימה ומשטחי הגומי הוכיחו את עצמם כבלתי עמידים לטווח ארוך ובעלי נטייה להתפורר. נכון להיום בערים רבות רמת הבטיחות בגנים הציבוריים ירודה ומספר לא מבוטל מתוכם כלל אינו עומד בדרישות של מכון התקנים הישראלי וטומן בחובו סכנה של ממש עבור ילדנו. היום בתור הורים ספק אם אנו יכולים להיות שקטים ולא לדאוג לשלומם של ילדנו כשהם משחקים בגני השעשועים.

Smart Play – משטחי בטיחות משולבי דשא סינתטי של דשא עוז מהווים פתרון טכנולוגי חדשני, בטוח, ועמיד לאורך זמן לבעיית הבטיחות בגנים ציבוריים. במאמר הנוכחי ברצוני להאיר על יתרונותיהם של משטחי בטיחות משולבי דשא סינתטי לעומת משטחי הגומי הרגילים והחול – פתרונות שזמנם בקרוב צפוי לבוא אל קיצו.

בנוגע לחול אהיה קצר – מצע חול בעומק של כ-20 ס"מ מתחת למתקני משחקים מהווה בלם נפילות יעיל יחסית. אמנם לרוב, החול מזוהם ואינו מטופל כיאות ולכן טומן בחובו סכנות בריאותיות רבות: זכוכיות וחפצים חדים אחרים שמסתתרים בתוכו, שלא לדבר על חיידקים, תולעי מעיים ופרעושים שמצויים בו בשפע. בנוסף, בתקופות הגשומות של השנה הופך מצע החול לבוצי – מה שגורם לו להידבק לבגדים, אך הסכנה האמיתית נובעת מכך שבהיותו רטוב הופך החול לקשיח יותר, ולכן גם לפחות יעיל בתור מצע שנועד לבלום נפילה.

מגרש משחקים בלוד
כל מה שכדאי לדעת על משטחי בטיחות בגנים ציבוריים

משטחי בטיחות בגנים ציבוריים

משטחי בטיחות מגומי הוכיחו את עצמם כפתרון יעיל יותר לבעיית הבטיחות בגני שעשועים. לעומת החול, הם אינם נוטים להזדהם, לא הופכים לבוציים בתקופות הגשמים ובאופן יחסי בולמים את הנפילות ביעילות. החיסרון בשימוש במשטחי גומי כרוך בהתקנה מורכבת המצריכה הכנת תשתית בטון, שלאחריה מתבצעים הערבול ויציקת הגומי באתר ההתקנה עצמו  – מה שגורם להשבתת מגרש המשחקים עד לגמר העבודות. בנוסף, נמצא כי לא כלל משטחי הגומי עומדים בתקני האיכות: חלקם פולטים רעלים, חלקם אינם בולמים את הנפילות ביעילות וחלקם מתפוררים ונסדקים לאחר תקופה קצרה בלבד. יתר על כן, לאחר גשמים, מצטברות שלוליות על גבי משטחי הגומי, ובתקופות הקיץ מתחממים המשטחים, מה שהופך את השהייה במגרש המשחקים לבלתי ידידותית למשתמש.

Smart Play – משטחי בטיחות משולבי דשא סינתטי של דשא עוז בעלי אישור תו תקן ממכון התקנים הישראלי לאחר שעברו בדיקות של גובה נפילה קריטי והוכיחו את עצמם בתור בולמי נפילה אידיאליים עבור מגרשי משחקים. כמו כן, המשטחים מוגנים מפני בעירה והתפשטות אש, עמידים לנזקי ונדליזם ופגעי מזג האוויר. המבנה וההרכב של משטחי Smart Play מאפשרים חלחול של מי הגשמים לתשתית, כך שבתקופות הגשומות של השנה לא מצטברות שלוליות על פני השטח, בעוד שבתקופות הקיץ סיבי הדשא הסינתטי אינם הופכים ללוהטים בשמש, אינם פולטים רעלים ושכבת מגן UV אינה דוהה. בנוסף, ציפוי הדשא הסינתטי, המוצע בשלל צבעים, נעים למגע, מעודד משחק ברגלים יחפות והופך את הבילוי במגרש המשחקים לחווייתי במיוחד. ההתקנה של המשטחים אינה מצריכה את סגירת האתר למבקרים – לא דורשת הכנה מוקדמת וניתן לבצעה על גבי תשתיות מכל סוג: משטחי גומי פסולים, חול, בטון ועוד. וכן, מאחר והמשטחים מגיעים מוכנים לאתר, אין צורך לבצע את שלבי הערבול והיציקה בשטח ולאחר ההתקנה מגרש המשחקים נשמר נקי ומוכן לשימוש באופן מידי.

Smart Play כבר הותקן במאות גני מגרשי משחקים, גני שעשועים ומתקני כושר ציבוריים בפריסה ארצית בשטח כולל של עשרות אלפי מ"ר. דשא עוז כבר שנים רבות מובילה את ענף הדשא הסינתטי בישראל, בעלת תו תקן ממכון התקנים הישראלי ומעסיקה מקצוענים בתחום הגינון וההתקנה. קו המוצרים של החברה הינו הרחב ביותר בארץ: דשא סינתטי לבתים פרטיים, גינות, רשויות מקומיות, מגרשי קטרגל וכדורגל מקצועיים ועוד.